Strona główna | Mapa serwisu | English version  
Historia naszej parafii
Strona główna > Historia naszej parafii
Kościół św. Ap. Piotra i Pawła w Gdańsku przy ulicy Żabi Kruk jest historyczną farą Starego Przedmieścia. Zbudowany został w latach 1393-1516 i należy do grupy największych kościołów gotyckich Gdańsku. Już w roku 1436 przy świątyni powstała szkoła parafialna, znana z dobrego poziomu nauczania i ciesząca się dużą popularnością aż do początków XX wieku. W roku 1456 biskup kujawski erygował tu samodzielną parafię.

W śród proboszczów wyróżnili się wybitni przedstawiciele nauki, znani humaniści i teolodzy. Jan Walter z Chojnic-znakomity bibliofil, Tidemann Giese przyjaciel i doradca Mikołaja Kopernika późniejszy biskup chełmiński, Maurycy Ferber-znakomity dyplomata również wyniesiony do godności biskupiej, Bartłomiej Nigrinus -pedagog oraz inicjator dialogu ekumenicznego.

W roku 1557 kościół przejęli luteranie, a po 1622 r. przeszedł on formalnie w ręce kalwinów i z tą gminą wyznaniową związany był do 1945 r. Z tą świątynią łączyły się losy wielu sławnych gdańszczan, a z pośród nich niektórzy na zawsze spoczęli w jej wnętrzu. Do nich należy Joann Uphagen -członek rady miejskiej, kupiec i kolekcjoner który w 1789 r. w swojej kamienicy przy ul. Długiej - utworzył fundację rodzinną na bazie której powstało tam istniejące do dzisiaj Muzeum Wnętrz Mieszczańskich.

Z kościołem św. Piotra i Pawła związany był także wybitny malarz i rysownik Daniel Chodowiecki, który tu przyjął chrzest. W 1797 r. został on dyrektorem Akademii Sztuk Pięknych Berlinie, a jego osiągnięcia artystyczne zdobyły sławę w skali europejskiej.

W 1945r. podczas szturmu Armii Czerwonej na Gdańsk, kościół został zbombardowany, a później ponownie podpalony. Runęły wówczas konstrukcje dachowe prezbiterium, nawy południowej i częściowo nawy głównej. Oberwaniu uległa większość sklepień. Zburzone zostały trzy filary międzynawowe.

Pociski rozbi ły zwieńczenie wieży. Od roku 1958 świątynia stopniowo powracała pod zarząd Kościoła Katolickiego, przy czym władze państwowe wyraziły zgodę na jej odbudowę dopiero w 1972r. co dodatkowo powiększyło skalę zniszczeń. Od 1976r podjęto odbudowę.

18 maja1996 r. miały miejsce obchody 60-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej. W tym dniu wpłynęły listy z błogosławieństwem od Ojca św. Jana Pawła II i Kardynała Józefa Glempa.

W październiku 2000r oddano do użytku nawę główną. i prezbiterium z pięknie odtworzonymi sklepieniami.
Kościół posiada długość 62m, szerokość 26m. Powierzchnia użytkowa wynosi 1392 m? Wieża o wysokości 41 m. Wnętrze zdobią kunsztowne sklepienia siatkowe w nawie głównej oraz gwiaździste w prezbiterium. W nawie północnej oraz kaplicach przywieżowych - sklepienia kryształowe /oryginalne/.

Na uwagę zasługuje Kaplica Uphagenów z zachowanym epitafium w formie antycznej oraz rokokową drewnianą obudową. Cenna jest piękna kolekcja żyrandoli z XVII wieku uratowanych przed zniszczeniem. W prezbiterium trwa odtwarzanie barokowego ołtarza głównego w którym zamontowanych zostanie 60 % autentycznych detali, w tym barokowy obraz Niepokalanego Poczęcia NPM. W nawie północnej stalla renesansowa z XVII w.

Prowadzone są prace konserwatorskie przy ok. 60 płytach nagrobnych. Wewnątrz kościoła zgromadzono też elementy barokowej snycerki. .Zaplanowano odtworzenie empory muzycznej w nawie południowej, z wykorzystaniem części autentycznej stolarki. W zakończeniu nawy północnej zachowana gotycka chrzcielnica z XV wieku.

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła  w Gdańsku  stał się na nowo miejscem religijnego kultu. W niedzielę, 11 września 2006 r.o godz. 11.00, J.E. Ks. Abp Tadeusz Gocłowski dokonał jego uroczystej rekonsekracji.

Gości odwiedzających tutejszy kościół zapraszamy do ponownej wizyty w następnych latach.

Co roku zmienia się tutejsze wnętrze, odsłaniając nowe tajemnice. Powracają obiekty sztuki.

 

W związku z odbudową i rekonstrukcją naszej świątyni, św. Apostołów Piotra i Pawła, która znajduje się nieopodal szkoły średniej kształcącej przyszłych mistrzów piekarstwa i cukiernictwa , piekarze i cukiernicy gdańscy wyszli z inicjatywą połącznia Cechów Piekarzy Polskich we wspólnym dziele budowy ołtarza św. Klemensa Dworzaka - Patrona Piekarzy i Cukierników. Ołtarz będzie umieszczony w centralnej części nawy północnej.

13 sierpnia 2006 roku nastąpiło uroczyste poświęcenie ołtarza św. Klemensa Dworzaka przez arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

              
Webmaster Karol Wilczyński

Witam na stronie ministrantów parafii św Piotra i Pawła w Gdańsku